Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi

Ev İçin Güneş Panel Sayısı Hesaplama

Eviniz için kaç güneş paneli sayısı hesaplarken iki faktörü göz önünde bulundurmalısınız; çatınızdaki alan ve enerji ihtiyacınız. Çatınızdaki alana göre panel sayısı hesaplamak için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz.

Panel Gücü (W) Ortalama Alan (cm2) Ortalama Ağırlık
10-20 900-1548 1,5
40-60 2900-4000 5
80-100 5300-6800 8


Çatınızda yeterince alan varsa ve panel sayısını yıllık enerji tüketiminize göre hesaplayacaksanız aşağıdaki tablodan yaralanabilirsiniz.

Ortalama Yıllık Elektrik Tüketimi (kWsa) Panel Gücü (kW) Ortalama Panel Sayısı
7,161 5 20
14.165 10 40
21.234 15 70

 

Ev İçin Hangi Güçte Panel Kullanılır?

Ev tipi güneş panelleri genellikle 0,5 kW, 1 kW veya 2-5 kW olarak farklılık gösterirler. Fakat bunların dışında ihtiyaca göre özel güneş paneli ürettirmek de mümkündür. Farklı güçteki güneş panelleri arasında seçim yaparken konum, bütçe, uygun alan ve elektrik ihtiyacı göz önünde bulundurulmalıdır.

0,5 kW gücündeki paneller daha çok jeneratör ve düşük elektrik tüketen aletlere güç vermek için kullanılırlar. Bu tip paneller uygun alan dar olduğunda veya hareket eden sistemlerde tercih edilirler.

1 kW paneller genellikle düşük bütçeli sistemler için sunulurlar. Bu tip paneller aydınlatma sistemleri, televizyon, buzdolabı ve elektronik aletleri şarj etmek gibi daha temel ihtiyaçlar için önerilirler.

2-5 kW paneller ile daha esnek ve kişisel ihtiyaçlara uygun bir enerji sistemi kurmak mümkündür. Elektrik kullanımınıza ve uygun alana göre farklı panel kombinasyonlarıyla, sizin için en uygun sistemi yaratabilirsiniz.  

Ev İçin Güneş Enerjisi Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

 • Enerji ihtiyacına göre hesaplanacak panel sayısı
 • Malzemelerin marka ve kalitesi
 • İnverter kalitesi
 • Akü tipi

Güneş enerjisi sistemi için gerekli parçalar

Ev İçin Kurulan Güneş Enerjisi Sistemini Şebekeye Bağlama 

Şebeke bağlantılı sistemler (on grid), enerji sisteminin ulusal elektrik şebekesine bağlı olduğu sistemlerdir ve izin sürecine tabidir. Şebeke bağlantısız sistemler (off grid) ise ulusal şebekeye bağlı olmayan, jeneratör gibi düşünülebilecek sistemlerdir. Şebeke bağlantısı olan yerlerde maliyeti azaltmak için şebekeye bağlı sistemleri kullanmalısınız.

Şebekeye bağlı çatı üstü sistemler için yapılması gereken yasal işlemler; dağıtım şirketine teknik belgelerin verilmesi, proje onayı için çok çeşitli belgelerin yine dağıtım şirketine iletilmesi, dağıtım şirketi ile bağlantı anlaşması imzalanması gibi süreçler içerir.

Ev İçin Güneş Enerjisi Kurulumunda Gerekli Belgeler

Konut amaçlı kullanılan binanız için güneş enerjisi sistemine başvuru yapmak için aşağıdaki evraklara ihtiyacınız vardır.

 • Kimlik belgesi
 • Başvuru formu
 • Abonelik evrakları
 • Apartman yönetiminin çatının kullanmasına yönelik ortak kararının noter onaylı sureti
 • Tek hat şeması (elektrik mühendisinden alınır)

Apartmanlarda Güneş Enerjisi Kurulumu

Apartmanda güneş enerjisi kurulumu için çatı kullanım hakkı olan her dairenin onayı gerekir. Konut çatılarına kurulacak güneş enerjisi elektrik üretim tesisinin kurulum gücü her daire için 10 kW'ı geçmemesi ve üretim ve tüketim tesisinin aynı noktada bulunması gerekir.

Balkon tipi solar enerji kurulumunda ise yalnızca bir güneş paneli ve bir adet mikro invertör yeterlidir. Daha az maliyetli olan bu solar sistemle elektik faturanızda tasarruf edebilirsiniz.

Ev Tipi Güneş Paneli Ne Kadar Zamanda Kurulur?

Güneş paneli kurulumu yapılacak alana ve çatı tipine göre değişir. Ancak 12 Mayıs 2019’da Resmi Gazete’de yayımlanan Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği'ne göre çağrı mektubu için idari süreç minimum 3 ay sürer. Ortalama kurulum süresi yaklaşık 4 aydır.

Ev Tipi GES Bakımı ve Güneş Paneli Arızaları

Güneş panelleri zamanla hava şartları, UV ışınları ve kire bağlı olarak zarar görebilir. Güneş paneli arızalarına zamanında müdahale etmek ve verimliliği artırmak için periyodik bakım yapılması gerekir. En sık görülen güneş paneli arızaları aşağıdaki gibidir:

 • Güneş panelinin aküyü doldurmaması sorunu
 • Hücrelerde hotspot
 • Bağlantı kutusundaki diyot arızaları ve kablo arızaları

Periyodik bakımlar sırasında, termal görüntülemenin belirtilen koşullarda ve yetkin personellerce yapılması gerekir.

Evde Solar Enerji Kârlı mı?

Evde güneş enerjisi kullanımının kısa vadede kâr getirisi yoktur, ancak uzun vadede çok kârlıdır. Ev tipi güneş enerji sistemlerinde amortisman süresi ortalama 7 yıldır. Güneş panellerinin genelde 25 yıl performans garantisi vardır. Güneş panellerinin ömrü ise ortalama 50-60 yıldır.

Bununla birlikte, evde enerji ihtiyacı için solar enerjiden faydalanmanız, daha ucuz elektrik faturaları ödemenizi sağlar.